przewóz subaru lawetą

Awarie w samochodach, szczególnie tych wieloletnich są nieuniknione. Regularnie dbając o pojazd możemy zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom na drodze. Jednak co zrobić w przypadku, gdy auto nie chce odpalić i nie mamy jak dojechać nim do warsztatu lub na własne podwórko?

Wyposażenie do holowania

Podstawowym wyposażeniem umożliwiającym holowanie jest linka. Standardową linkę dla samochodów osobowych, której długość wynosi około 5 metrów, można dostać na praktycznie każdej stacji benzynowej oraz w większości hipermarketów. To koszt kilkudziesięciu złotych, jednak zawsze warto posiadać taką w swoim wyposażeniu, szczególnie jeżeli nasz pojazd wzbudza podejrzenia odnośnie swojej pracy.

W każdym samochodzie powinien znaleźć się również trójkąt ostrzegawczy, który jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. Będzie przydatny w sytuacji, gdy oczekujemy na pomoc i nasz pojazd znajduje się na drodze oraz w trakcie holowanie po lewej stronie samochodu. Nieobowiązkowym, jednak niezwykle przydatnym elementem, są kable rozruchowe. Świetnie sprawdzą się w przypadku rozładowanego akumulatora.

Jak holować i być holowanym?

Bycie holowanym oraz holującym nie należy do najprostszego zadania. Bardziej doświadczony kierowca powinien zająć miejsce w holowanym pojeździe, aby nie popełnić błędów, które mogą uszkodzić samochód lub spowodować kolizję.

Linka holownicza powinna być zawsze napięta. Gwałtowne jej pociągnięcie może uszkodzić samochód. Podczas skrętu, oba pojazdy powinny sygnalizować chęć zmiany pasa – dlatego ważne jest, aby samochód, który holujemy posiadał sprawną sygnalizację oraz układ hamulcowy. Należy trzymać się możliwie prawego pasa oraz być w ciągłym kontakcie na wypadek nagłego hamowania lub przeszkody. Zwracajmy uwagę na przejścia dla pieszych oraz ruchliwe drogi – nie każdy może zauważyć, że jesteśmy w trakcie holowania.

Nie holujemy również pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, ponieważ grozi to kosztowną awarią! Nie wolno również włączać świateł awaryjnych, ponieważ zakłóciło by to komunikację między pojazdami w czasie trasy.

Kiedy warto zdecydować się lawetę?

Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności podczas prowadzenia niesprawnego pojazdu, lepiej będzie, gdy zdecydujemy się na wynajęcie lawety. Będzie ona bardzo przydatna w sytuacji, gdy nasz pojazd nie spełnia wymogów kwalifikujących go do bycia holowanym. Poza sprawną sygnalizacją i hamulcami, pojazd musi spełniać również inne wymogi.

Nie możemy holować więcej niż jednego pojazdu na raz oraz gdy posiada naczepę lub przyczepkę. Pamiętajmy też, że są miejsca, w których holowanie jest niedozwolone, są to przede wszystkim autostrady

Nieprawidłowe holowanie może wiązać się z nałożeniem wysokiego mandatu!

Zadzwoń