Każdy wyjazd może wiązać się z niespodziewaną usterką lub nieoczekiwaną sytuacją na drodze. Będąc w trasie nie zawsze mamy wpływ na to, co za chwilę może wydarzyć się w czasie jazdy. W szczególności, gdy znajdujemy się na autostradzie, powinniśmy wiedzieć jak zachować się w różnych sytuacjach takich jak wypadek, czy kolizja, oraz zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo.

Wypadek na autostradzie – co robić?

Jeżeli jesteś uczestnikiem kolizji, powinieneś skupić się przede wszystkim bezpieczeństwie swoim i reszty pasażerów. Udziel pierwszej pomocy potrzebującym i postaraj się odłożyć emocje na bok, aby stres Cię nie sparaliżował.

W przypadku poważnych wypadków nawet minuty mają znaczenie dla ludzkiego życia. Koniecznie zadzwoń na pogotowie, policję i straż pożarną, aby przenieść pojazdy na pobocze i zabezpieczyć miejsce wypadku. Do ich przyjazdu, należy obserwować poszkodowanych i zapewnić im bezpieczną pozycję, aby nie stworzyć niepotrzebnego zagrożenia.

W momencie, kiedy dochodzi do drobnej stłuczki, zwolnij oraz zakomunikuj pozostałym uczestnikom drogi niebezpieczeństwo, używając świateł awaryjnych. Jeżeli wypadek wydarzył się przed Tobą, zapewnij odpowiednią ilość miejsca, zbliżając się do krańca jezdni, aby utworzyć “korytarz życia“. Dzięki niemu karetka szybko dotrze do poszkodowanych i zapewni im odpowiednią opiekę, ratując im przy tym życie.

Gdy Twój samochód uległ uderzeniu, nie może przebywać na środku jezdni, blokując ruch na autostradzie. W miarę możliwości przeparkuj go bezpiecznie na pas awaryjny, ustaw około 100 metrów dalej trójkąt ostrzegawczy oraz pozostaw włączone światła awaryjne. Uważaj, aby w tym czasie nie poruszać się po pasach, po których wciąż jeżdżą samochody.

Wezwanie pomocy drogowej

Gdy poszkodowani zostali zabrani przez karetkę lub wszyscy czują się w porządku, należy zadbać o uszkodzone pojazdy na autostradzie. Jeżeli straż zajęła się przesunięciem samochodu na pas awaryjny, powinieneś skontaktować się z ubezpieczycielem lub zadzwonić po pomoc drogową, która przetransportuje Twoje auto.

Musisz pamiętać, że holowanie na autostradzie jest niezgodne z prawem, więc jedyną opcją pozostaje wynajęcie lawety. Wiele usług tego typu jest prowadzone całodobowo, więc kontakt z pomocą może odbyć się w szybki i sprawny sposób.

Leave a comment

Zadzwoń